Zahrada hmyzích přátel

Když se před pár lety Radomil Hradil s rodinou přestěhoval, získali kromě bydlení i malou zahradu. Tehdy vypadala jako řada jiných městských zahrádek. Posekaný “golfový” trávník a plot z tůjí. Hradilovi ale chtěli mít zahradu jinou, takovou, kde by se líbilo i hmyzím přátelům, bez kterých by krajina nemohla fungovat. A to se jim podařilo. Pojďte se námi do zahrady podívat.

Od vrátek vede cesta se zámkovou dlažbou, ale už i tady na betonu to hraje všemi barvami z přilehlých květinových truhlíků. Najdete zde i první hmyzí domeček, se kterými Radomil experimentuje a vyrábí je z nejrůznějších materiálů. Zrovna tenhle se prý neosvědčil a hmyz raději obydluje rozpraskanou omítku pod ním.

Na konci dlážděné cesty se otevře pohled do malé, útulné zahrádky, kde se všechno zelená, kvete, voní, bzučí a cvrliká.

Mlsají tu různí hmyzáci, čmeláci, nejrůznější druhy včel i motýli.

Je vidět a slyšet, že hmyzím přátelům se tu dobře žije, protože tu najdou bezpečný úkryt i dostatek potravy během celé sezóny. Díky mnoha druhům rostlin tu totiž pořád něco kvete.

Od Radomila se dozvídáme mnoho zajímavých věcí o tom, co tu roste a kdo tu žije. Například žlutě kvetoucí rostlina vpravo je Pupalka dvouletá. Asi ji znáte, ale víte, že vonné květy se otevírají navečer tak rychle, že to můžete sledovat pouhým okem? Nejprve jsou zralé jen prašníky, ovšem blizny jsou schopné opylení až druhý den k ránu a kolem poledne už se celý květ uzavře a uvadá.

Radomil nám vypráví, že tahle zahrádka je něco jako “ozdravovna” pro včely. Žije jich tu řada druhů, nejen včela medonosná. Domečky, kde mohou najít domov i méně známé včely samotářky, tu objevíte na každém kroku. Samotářky jsou tvorečkové zajímaví a různorodí. Jsou mezi nimi trpaslíci o velikosti několika milimetrů i obři ve velikosti čmeláka. A my se dozvídáme, jak tyhle užitečné “mazlíky” přilákat do zahrady a ubytovat je. Jsou to ideální sousedé, kteří nám pomáhají opylovat rostliny. Navíc při “posezení” s nimi rozhodně není nuda a pozorování včelek samotářek baví i děti.

Některé domečky jsou nápadné, jiné jsou skryté v zeleni. Některé jsou oblíbené, jiné méně. Domeček vlevo je koupený. Vnitřek tvoří bambus, ale jeho průměr je pro našince moc velký. Ač tu “realitka” nabízí luxusní “byty” zadarmo, stále zejí prázdnotou. Včely samotářky se raději zabydlí v “garsonce” od místního architekta (vpravo). A vůbec nejlepší je obyčejný kus špalku nebo staré navrtané dřevo. Když se samotářkám u vás zalíbí, budou vám věrné po generace. Budou vám dělat společnost a pilně opylovat zahradu, ze které je neodláká ani řepkové pole s bohatší, ale krátkodobou nabídkou nektaru.

I na malém prostoru lze vytvořit různé biotopy. Tady je například vysazená tzv. Strakonická louka ze směsi semen 15 druhů letniček s rozdílnou dobou a délkou kvetení. Díky tomu se tenhle kout bude proměňovat, bude krásný a lákavý pro včely celou vegetační sezónu.

V trávníku kvete jetel a černohlávek. No není to hezčí a hlavně užitečnější než sterilní “anglický trávníček”?

Na střeše garáže zase najdete rostliny, které milují slunce, horko a sucho. A samozřejmě ani tady nechybí domeček pro hmyzí přátele.

A dobroty tu mohou mlsat i lidé… červená řepa, mrkev, kedlubna nebo petrželka do nedělní polívky tu totiž mají také své místo.

Radomil se zapojil i do aktivit neziskové organizace Gengel, která se snaží pro budoucí generace uchovat staré, krajové, rodinné odrůdy jako součást našeho společného kulturního dědictví. Na své zahrádce proto pěstuje len, křez úzkolistý a další “staroušky”.

Zatímco horní část zahrady je hodně slunná, dolní část je stinná díky vrbové chýši. Ideální místo pro odpočinek i melounové hody :-)

Kvetoucí zahrada je také ideálním místem pro malé objevitele. Není potřeba spousta hraček, ani trampolína. Mnohem zajímavější je sledovat, co se děje v trávě.

Poslední pohled na kvetoucí nádheru, než se se zahrádkou hmyzích přátel rozloučíme. My sami sice zahrádku nemáme, ale vyčarovat kvetoucí kout se dá doslova na metru čtverečním. To je inspirace a výzva na příští rok. Stačí pořídit si směs semen lučního kvítí a pak už jen osít vhodná místa ve vašem okolí, ať už se jedná o vlastní parapet za oknem, balkón, nebo zahradu :-). Rozmanitost bychom ale měli vrátit i do krajiny, kde teď obvykle kvete jen řepka a hmyzákům často kručí v břiše. Tady nejvíce mohou pomoci zemědělci změnou způsobu hospodaření, které povede k větší biodiverzitě krajiny. Pojďte s námi společně vytvořit hostinu pro naše hmyzí přátele.

Děkujeme Radomilovi a Beátce za milé, inspirativní odpoledne a za bazalku posvátnou i další bylinky, které jsme si s sebou odvezli domů.

Text a foto: -ŠK-

CooLAND


Also on this blog

SHARE:  Email · Facebook · Google · Twitter · Tumblr · Kindle
SUBSCRIBE:  Receive an email on new posts from cooland

Comments


  • Notify me upon new comments

☺ Got it