Příběhy KPZ CooLAND: Petr Bašta

Petr je odběratelem naší KPZ od samého jejího počátku a je určitě jedním z prvních, kdo se nebál říct: "Jdu do toho!" v momentě, kdy jsme ani sami nevěděli, do čeho vlastně :-)

Petr pracuje jako vědec v oboru hydrologie na České zemědělské univerzitě v Praze a zároveň je i spoluzakladatelem spolku Zvedni Zadek, který se stará o komunitní rozvoj kultury.


Takhle Petr hodnotí své skoro dvouleté působení v KPZ CooLAND:

Vzpomínám si dodnes, jakým způsobem ke mně poprvé doputovala informace o tom, co to je KPZ. Tedy KPZ ve smyslu komunitou podporovaného zemědělství, protože krabičku poslední záchrany známe snad všichni od dětství. Jeli jsme autem a kamarádka Vraťka, nyní jedna z koordinátorek KPZ CooLAND, se zrovna vrátila z nějaké pracovní cesty po Německu a plna nadšení nám začala vyprávět o jakýchsi Agronautech. Znělo to cool a naše KPZ CooLAND byla na světě. A proč mě to tedy vlastně zaujalo? Tak samozřejmě by nestačilo, že to celé Vraťka podala tolik „cool”. Celá myšlenka se mi zalíbila především svou filozofií. Nejde totiž jen o to, že člověk konzumuje něco „bio”, což by se mohlo zdát v poslední době trendy, hlavně ve velkých městech.

Přiznám se, že zrovna já jsem při nakupování bio-potravin v supermarketech dokonce spíš poněkud rezervovaný - nekupuji je tam vůbec. Ale protože jsem studoval krajinné inženýrství a navíc tak trochu rád cestuji a fotím, mám k české krajině opravdu blízko. A filozofie KPZ zní, že podpoříš zodpovědně hospodařícího zemědělce a tím i lokální ekonomiku, zároveň uděláš něco pro krajinu, protože rozmanitá políčka lokálního zemědělce na ni mají o dost lepší vliv, než mnoha set hektarové lány řepky. A za odměnu dostaneš chutnou zeleninu a ovoce vysoké kvality. Další nemalé plus je, že člověk vlastně i ušetří. Začal jsem si totiž z čerstvé zeleniny vařit, což jsem do té doby opravdu nedělal - vaření mě vlastně nikdy moc nebralo. Ale neustálý přísun nové zeleniny mne k tomu donutil, z čehož pro mě vyplynul další bonus: vařit jsem se naučil.

Navíc při výdeji zeleniny v kavárně vždy potkám pár milých lidí, se kterými si dám kávu - to v supermarketu prostě nemáte.

Text: Petr Bašta

Editace: -KZ-

Foto: Kevin V. Ton

Also on this blog

SHARE:  Email · Facebook · Google · Twitter · Tumblr · Kindle
SUBSCRIBE:  Receive an email on new posts from cooland

Comments


  • Notify me upon new comments

☺ Got it