​ Na všechno je už příliš pozdě & všichni tady chcípnem

V 90. letech na Slovensku neexistoval dabing ve slovenštině. Proto tam všechny zahraniční filmy měly český dabing. Vzhledem k tehdejšímu boomu akčních amerických trháků v kombinaci s omezenou slovní zásobou překladatelů, nejčastějšími českými větami na Slovensku byly "Na všechno je již příliš pozdě!" a "Všichni tady chcípnem!"

Aááá, panika.

Časy se změnily a dabing je kvalitní, provedený v adekvátním jazyce. Špatný dabing ale setrvává v případě, kdy se čeští odborníci snaží dabovat slova české krajiny. Přehlídka patosu, festival prázdných frází a panychida přírody, zemědělství a národa vůbec. Krom toho, že je na všechno pozdě a všichni, včetně neživých věcí jako jsou rozpočet, zákony anebo záhonek s petrželí, tady chcípneme, se často setkávám i s tím, že tohle celé nemá řešení. Jako vůbec žádné. V lepším, ale stále ještě hodně špatném případě je pro ty největší optimisty řešením nějaká síla zhůry, laskavá ruka státu, anebo evropské či jaké unie.

Tak a dost! Černou barvu nosím ráda, ale právě jako protipól barevné paletě světa a jeho možností. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody! Možností je přeci tolik. Krajině může pomoct každý z nás. Tím, že začneme myslet jinak. Že začneme hledat řešení, jak změnit třeba jen maličkosti ve svém každodenním životě. Včera mi udělal velkou radost můj dobrý kamarád, když mi poslal fotku své první bedýnky z KPZ. Ten kluk nemá s ekologií a krajinou a veškerým tím balastem okolo nic společného, ale prostě se inspiroval našima fotkama na Facebooku. To chceš!

Jezte jídlo z vašeho okolí a přibude sedláků. Choďte do krajiny a přibudou v ní cesty. Trhejte jablíčka a přibude alejí.

Funguje to. Cesta do krajiny vede kolem vás.

Text: -KZ-

Foto: -KZ-

Also on this blog

SHARE:  Email · Facebook · Google · Twitter · Tumblr · Kindle
SUBSCRIBE:  Receive an email on new posts from cooland

Comments

Excelentní
2015-10-07, Aloha


  • Notify me upon new comments

☺ Got it