9. díl deníku KPZ CooLAND: 34!!! aneb první výdej zeleniny...


26. 5. 2015...už je to tady. Konečně jsme se dočkali. Dnes přijede naše vytoužená zelenina od Karla z Budyně nad Ohří.

První výdejní službu si vzala na starost Šárka s Vraťkou. Když už jsme si to vymyslely, tak pokud to bude průser, tak ať si to vyžereme pořádně...tak kdy to začne? A co vše to obnáší? Sešli jsme se po 12 hodině, abychom probraly poslední detaily, na co vše se připravit. Příjezd zeleniny je ohlášen kolem jedné hodiny.

Nejdůležitější je připravit si zázemí. Se Šárkou doneseme dřevěné stojany na přepravky se zeleninou, které pro nás vyrobil Radim. Při příchodu nás slečna Katka za barem v kavárně vítá: " Jé, holky, vy máte ale hezký kozy". Cha, tak to nám to ale pěkně začíná :-)

Stojany na přepravky jsou nachystány, stejně tak i my...

Čekání si krátíme přípravou propagace naší KáPéZetky. Návštěvníci Café Havran budou jistě zvědaví, proč se z jejich oblíbené kavárny stala výdejna zeleniny. A měly jsme pravdu...

Super, fotky z našich společných schůzek, obohacené o doprovodné texty, visí...ale kde je ta zelenina? Jedna už je dávno pryč.

Netrpělivě sledujeme čas. Vyhlížíme hladově z okna...stále nic :-(

Třeba na nás zapomněl, ztratil se...sám to snědl.

Napadají nás různé varianty, proč není naše peřinková zelenina s námi.

Po jedné hodině přicházejí i první členové lačni své dávky zelené pochutiny...ovšem ta stále nikde. Ha, co když nás ty organizátorky napálily? Nechaly si poslat peníze na účet předem, a to na celou sezónu...! Hm, ale to by tu asi neseděly...

Je to opravdu napínavé...

Konečně! 13:45...Před kavárnou zastaví bílá dodávka. Už je to tady. Ale kde je Karel?

Záhada je vyřešena okamžitě. Karel vyslal své pomocníky, se kterými se hned bodře seznamujeme. A jsou to veselí hoši, jen co je pravda. Seznámení hoši ukončí větou: "Tak jsme Vám dovezli těch 34 bedýnek, tak kam je máme složit?"

"Cha, dobrý vtip, ale to budou asi bedýnky i na Suchdol a jiná místa, kam jedete, že? Karel přeci říkal, že to bude maximálně 10 bedýnek?!?!"

Podle toho i Radim vyrobil naše hezké, dřevěné stojany.

Ovšem hned v zápětí nám zmrzne úsměv na rtech. Tyhle všechny přepravky, plné zeleniny, jsou opravdu jen pro nás.

34!!!

Saláty jsou takoví macíci a rozmazlenci, že se nechtějí v bedýnce mačkat. V jedné bedýnce si trůní po dvojicích. Tak to jsme zvědavé, jak se nám to všechno do stojanů vejde...přeci jen, naše výdejní místo je kavárna za plného provozu a ne výdejna zeleniny?!?!

I majitel kavárny s námi nevěřícně hledí do útrob dodávky a jistě si v duchu říká: "Co jsem to dovolil ve své kavárně za akci?!?!"

Přepravky se zeleninou pomalu zaplňují prostor kavárny. Dalším "překvapením" je, že rozmazlenci salátíci se dozvěděly, že pojedou do Prahy, tak si objednaly ranní dešťovou sprchu a bahenní koupel. Poté, co si odpočinuly ve své peřince, nechaly se ještě hýčkat deštěm a půdou, aby jim to pořádně slušelo.

V pozdějších hodinách někteří KáPéZetkáři zjišťují, že pro vyzvednutí zeleniny, která je dodána přímo od zemědělce, není vhodné chodit v parádních, zvláště ne světle laděných, oděvech...už víme, co je nutné připravit pro službu příště - výdejní zástěry :-)

Na tvářích některých členů se totiž objeví při příchodu na krátký okamžik lehký náznak "probuzení" a uvědomění si, jak je naše vnímání toho, jak zelenina vypadá, pokřiveno nabídkou supermarketových regálů, ve kterých nás svou čistotou, naleštěností a pravidelností vítá "superlevná" zelenina.

Poté, co s úlevou zjišťujeme, že se všechna zelenina do kavárny vejde a zase tolik nastraší a nepřekáží, s radostí provádíme zkoušku kvality. Hmmm, ten špenát ale chutná výtečně...výdej může začít. A co pro nás Karel přichystal?

4 velké saláty, 1 česnek, 1 kedlubnu, 0,75 kg špenátu, svazek tymiánu a svazek petržele kudrnky. Zelenina se jen zelená...

V kavárně je značný cvrkot. Katka, milá obsluha kavárny, volá za barem: "Jééé, tady je to hezký, akorát nevím, kdo je host a kdo si jen bere zeleninu :-)". Však to nevadí, téměř všichni příchozí se stávají i hosty kavárny. Důvod je jasný, je opravdu těžké odolat nabídce - dát si vynikající polévku, zákusek či alespoň šálek kávy nebo skleničku domácí limonády?

Samozřejmě je nutné nezapomínat na soustavné udržovaní čistoty. Saláty se při přendavání do přinesených tašek třesou radostí, kam se zase podívají, ovšem při tom ze sebe shazují svoji bahenní masku, kterou si zajistily svěží vzhled i pro později příchozí. Jistě také vnímají tu zvláštní, až téměř sváteční, atmosféru, a proto jsou tak neposední...

Kdo měl čas a chuť, poseděl na kus řeči, zjistil, co je nového...a zanechal část svého nadšení nejen pro další příchozí, ale hlavně v nás. Máme radost, že naše idealistická přestava se mění ve skutečnost. Parta spokojených lidí s plnými taškami zeleniny, která byla vypěstována bez použití chemie v rámci ekologického hospodaření, je důkazem toho, že založení KáPéZetky mělo smysl. Celým prostorem se nese energie společného spiknutí, která dokáže vykouzlit úsměvy na tváři všech.

Nevěříte? Fotky dokáží zachytit pouze fragment okamžiku, ovšem přiznejte si, že i vy jste se právě teď usmáli?


Komunitou podporované zemědělství není jen o tom, že si odneseme domů čerstvou zeleninu. Je to i o znovunalezení zapomenutých zvyků a tradic, provázání města s venkovem. V neposlední řadě je KáPéZetkaření o vzájemné spolupráci, porozumění a poznání.

Šárko, to není pórek, to je mladý česnek...:-)

Co říci závěrem? Jsme spokojeni, že spolupráce funguje. Nejen mezi členy KáPéZetky a zemědělcem Karlem. Ale i s kavárnou Havran.

Cvrkot kolem zeleniny přilákal náhodné kolemjdoucí nejen získat pár informací, proč se kavárna stala na chvíli výdejnou zeleniny, ale dát si i něco dobrého. Co když je to uvařeno z té nadýchané zeleniny? A brzy nebudou návštěvníci kavárny daleko od pravdy.

Karel k nám byl štědrý, a i přestože jsme se špenátem mezi sebou nešetřili, na konci výdejního dne nám zbyla plná bedýnka špenátu. Mohlo by se zdát, že předání bedýnky plné špenátu slouží jako povinné poděkování za to, že Honza, majitel kavárny, nám poskytuje prostory zdarma. Omyl, bedýnku si vysloužil za něco jiného. Je to alespoň malé poděkování za to, že nám pomáhá spoluvytvořet nezapomenutelné prostředí svou ochotou a přátelskostí. Zbylou část spoluúčasti na tvorbě vzájemného prožití toho tady a teď leží na bedrech nás všech - členech KPZ CooLAND.

Zdá se Vám celý příběh přitažený za vlasy? Stále nevěříte, že to může fungovat?

V tom případě nám napište a my Vás rádi nakazíme osobně.

Jedním z příznaků, že trpíte stejnou nemocí, je, že založíte vlastní KáPéZetky...

Svět je takový, jakými filtry se na něj díváme. Nebojte si přidat více barev, krásné jaro...plné čersvé a chutné zeleniny přeje...

- CooLAND-

info@cooland.cz

Text -VJ-

Foto -Kevin V. Ton-

-ŠK-

PS: První ochutnávka kudrnky v polévce.

Neměli bychom společně se zeleninou příště varovat, že způsobuje nekontrolovatelnou chuť k jídlu?

Also on this blog

SHARE:  Email · Facebook · Google · Twitter · Tumblr · Kindle
SUBSCRIBE:  Receive an email on new posts from cooland

Comments


  • Notify me upon new comments

☺ Got it