Víc punku do krajiny

Dnes k nám domu dorazil WINEPUNK. Jezdí jednou, dvakrát za rok. Vždycky se na něj moc těším, na nové chutě, esenci toho nejlahodnějšího, co lze v krajině najít... a hlavně taky na nové příběhy v nabídce i na minimalistických etiketách. Tentokrát jsem dostala navíc jako dárek med a ne ledasjaký...

"Jívy, dřín a podběl na jaře, pak třešňovku a trnky. Lesní květenu. Javor mléč. Záplavu pampelišek, jabloně a hrušně. Hloh. Akáty, maliny, kaštany, lípy. Trochu medovice. Vykrouží nad paseku a celá krajina jim leží pod křídlama. Znaj to tu jako já. Možná líp. Spíš líp. Určitě líp. Tenhle med je odrazem krajiny. Tenhle med je odsud. Z karlštejnska. Kam dolítne včela, to je jenom pár kilometrů na každou stranu. Kus země, kterej ještě máte šanci poznat dobře, když chodíte pěšky. Nebo když máte křídla.”

Otevřu sklenici a krásně zavoní. Zanořím lžičku do měkké jemné zlatavé hmoty jako do másla. Olíznu. Wow, božská ambrosie se mi rozplyne na jazyku. TOHLE JE MED!

Na druhé straně si ještě se zájmem přečtu něco o těch, které ho vytvořily. “Včela váží zhruba 80 miligramů a unese asi polovinu vlastní váhy. Když je snůška, za den se s nektarem otočí i pětkrát. Neukládá ho do plástve sama, ale předává ho dalším včelám a každá z nich si k němu přidá svoje šťávy. Tím se nektar stává medem. Včely ho ale dál zahušťují - mávají nad ním křidélky, aby z něj odpařily vodu. Když má med obsah vody asi 16%, potáhnou ho voskovým víčkem. Včela žije asi šest týdnů, nektar nosí v druhé půlce života. Jedna včela donese za svůj život asi dva gramy medu. To je půl čajový lžičky.”

Ondra Kopička alias WINEPUNK se stará o opuštěné sady, které kupují spekulanti s půdou, ale ovoce tam padá na zem. Ve svém mikrosajdařství, nanovinařství a pikovčelařství pak z darů přírody vyrábí lahodné skvosty. Říkáte si, to bych taky chtěl(a), ale musím sedět v kanclu a u počítače. Na to, aby ses stal(a) pankáčem v krajině, stačí přestat fňukat a vymlouvat se. HLAVNĚ ZAČNI! radí Ondra ve svém nejnovějším příspěvku na jeho blogu.

A já si přeju, aby takových pankáčů v krajině přibývalo co nejvíc :-)

Díky Ondro, už se těším, až si otevřu Pynot pyčo 2015.

Text: -ŠK-

Ilustrace: -RS-

CooLAND

cesta do krajiny vede kolem vás

Also on this blog

SHARE:  Email · Facebook · Google · Twitter · Tumblr · Kindle
SUBSCRIBE:  Receive an email on new posts from cooland

Comments


  • Notify me upon new comments

☺ Got it