Domácí květinářství: Kde roste radost

Po kamenné cestě lemované stromy supí nahoru auto naložené skoro celým týmem CooLAND. Dnes jsme si udělali sobotní výlet nedaleko Mělníka, do Domácího květinářství. "Je, já jsem čekala, že mi budete volat, že jste ztracení." Vítá nás jeho představitelka Bára Chutná. Domeček v anglickém stylu na vrcholu terasovitého pozemku sice snadno přehlédnete, ale nejsme žádný amatéři a v krajině dokážeme vyčenichat ledacos, natož takové pěkné hospodářství.

Venku se udělalo krásně, svítí sluníčko a příroda je plna očekávání přicházejícího jara. A stejně tak v očekávání jsme i my, jelikož známe kytičky z místní produkce, známe fotky z webu, ale osobně jsme tu ještě nebyli. Což jdeme právě napravit.

Procházku začínáme nad domem, na pastvinách s černými ovečkami vřesovými. Živé sekačky se na nás nedůvěřivě dívají a s radostí vítají náš nápad jít se věnovat raději prohlídce teras s květinovými záhonky. Všechna místní vykvetlá nádhera nejsou žádné skleníkové květinky, ale vyrůstají open air na jižních terasách z polabské půdy za láskyplné péče celé rodiny.

Sama Bára charakterizuje Domácí květinářství velmi výstižně: "Rostliny pěstuji s respektem k půdě, která nám dává obživu. Snažím se ji chránit, aby vydržela úrodná i pro další generace. Kytky tu využijí před řezem všemožní motýlí a včelí návštěvníci. A ty zase s oblibou navštěvují ptáci, které ráda pozoruji a poslouchám při práci. Jsme tu takový malý květinový ostrov uprostřed polí. Rostliny pěstuji bez chemických přípravků. A aby hezky rostly, používám kompost, hnůj a zelené hnojení. Ručně pleju, vysévám, vysazuji, zalévám, řežu, motám a vážu. A pak se těším, že s pugéty udělám někomu radost! Pěstuji sezónně květiny od jara do zámrazu. Sortiment je tedy velmi proměnlivý. Musím se řídit dobou kvetení rostlin, která odráží roční období v mých kyticích. Pěstuji zahradní trvalky, růže, pivoňky, bylinky, keře, luční i polní kvítí."

Ačkoli je ještě zima a na první paprsky se derou zatím pouze odvážné lístky tulipánů a narcisek, celý květinový ostrov se hemží životem a naší procházku sleduje kromě místního kocoura i ptačí hejno, poletující okolo nás. A přesně tak si CooLAND představuje ideálního správce krajiny. Vlastníte nějakou půdu, staráte se o ni tak, aby vás uživila a zároveň tak vyrobíte domov i pro kolemjdoucí a kolemletící potvůrky. Idylka. Krásnou kytkou si rádi uděláme radost všichni a pokud nás zajímá i to, jak krásná a zdravá je krajina, kde vyrostla, podobná domácí i Domácí květinářství jsou dobrá volba. Svou volbou rozhodnete, jak bude vypadat krajina okolo. Protože cesta do krajiny vede kolem vás.

CooLAND

Text: -KZ-

Foto: -RS-

Also on this blog

SHARE:  Email · Facebook · Google · Twitter · Tumblr · Kindle
SUBSCRIBE:  Receive an email on new posts from cooland

Comments


  • Notify me upon new comments

☺ Got it